O'ahu, Honolulu, Byodo-in templom, Secreet-island, Makadámdió farm, Halewia
Eljutni a világ végére nem rövid folyamat, pláne, ha félúton még a repcsit is visszafordítják

Na de haladjunk szépen sorjában: reggel felszálltunk a Tenerife-Párizs járatra, landolás az ORY-n, majd a B metróval már közvetlenül a szállásig utaztunk, késő is van, esik is, francnak sincs kedve ilyenkor a városban lézengeni, amúgy is lement már a Nap, mire a szálláshoz értünk. Így egy gyors bevásárlást követően dumaparti egy csinos kis külvárosi stúdióban, alvás, másnap pedig már a CDG reptéren álltunk be a Kanada irányába tartó járat sorába. 9 és fél óra repülés egy közepesen kényelmes gép fedélzetén, landolás a ’88-as téli olimpia helyszínén, már csak pár óra van vissza a következő járatig, irány oda, ami kb olyan messze van, hogy oda a madár is alig jár!
Ez mondjuk erős barokkos túlzás, havonta közel 700 ezer fő látogatja meg az USA ötvenedik tagállamát, a Polinéz-szigetcsoport gyöngyszemét, Hawaii-t. Örömködtünk is az elején, hogy egy naptári nap alatt le lehet tudni az utat, és még 30-án este kilépünk a Honolulu terminálon, de hogy-hogynem, a 255. repülésem margójára egy csöpp kis szökőár-veszély és évtizedek óta nem látott szélvihar köpött a levesünkbe, ami miatt a Calgary-Hawaii járatot kb 2 óra repülést követően, még az USA keleti partjának határán járva fordították vissza az induló állomásra. Ahol órákig nem tudtunk leszállni, kerozint kellett égetni vagy micsoda, így egy szolid 6 órás levegőben töltött idő eredményeként csak egy dolgot tudunk felmutatni: másnapra havas-szerű környezetet a hotel körül és évek óta az első hógolyó, amit a kezem érzett! -7 fok, másnap már -21, de ki számolja?!
Így hát egy nap csúszással (meg az újratervezéshez képest további másféllel) indultunk végül újra neki a hosszú útnak O’ahu fővárosáig, hogy végre beléphessünk az Amerikai Egyesült Államokba - pontosabban csak szálljunk ki, aztán viszlát: mint kiderült, a kanadai határellenőrzés volt az utolsó, itt már aloha van és ha leszálltál a gépről, hagyjuk a felesleges köröket: légy üdvözölve és élvezd a nyaralásod, nincs kifaggatás, útlevél check, gyakorlatilag semmi, amivel az USÁ-ba utazás előtt szaratják össze az utazót.
Ez már nagyon szimpi, mint ahogy az is, hogy este 7kor dög meleg van, párás a levegő és nyitott a reptér épülete, amit átjár a sziget szelleme: megérkeztünk!
Ekkor már csak arra volt energiánk, hogy elfoglaljuk a szállást, ami a sziget dél-keleti oldalán, Kailua-ban van Klaudia-nál, aki amíg az egyetemi tanulmányait végzi, kiadja a lakásának egy vagy két szobáját, így folyamatosan ápolhatja anyanyelvét, mi pedig bele kóstolhatunk egy valódi helyi lakos hétköznapjaiba - elvégre ha utazunk, azt akarjuk látni, a turistás showműsorból már nagyon régen kinőttünk!
Gyors vásárlás reggelire és irány az ágy: ma már ezernyi élményt kell szerezni, a strandon-fetrengős-27órányirepülést-kiheverős-napot elbuktuk tegnap, ennyi, nincs mese: a szigetet látni és érezni kell!
Mert látni, kéremszépen, nagyon is van mit!
Elsőként a Byodo-in-templomnál álltunk meg, ami első blikkre inkább Japán, mintsem Amerika. És az igazságtól nem is állunk messze: 1968-ban azért állították, hogy ezzel tisztelegjenek a japánok szigetre érkezésének századik évfordulója előtt. A templom körül van egy picike tó, amiben ezernyi koi halacska él - őket és a környezetben élő madarakat ott vásárolható eledellel kényeztetheti az a látogató, aki ehhez kedvet érez. Az aranyhalak a hosszú életet szimbolizálják, hiszen akár a száz éves kort is simán megélik! A templom mögött szinte függőlegesen emelkednek ki a sziklák: kezd kibontakozni az a látkép, amit annyira jól ismer már mindenki és ami annyira Hawaii-nak teszi Hawaii-t, hogy szinte azonnal megelevenedik előttünk ez a táj, ha a szigetre gondolunk! A helyes sorrend a templom felfedezésére, hogy mindenek előtt megkongatjuk a hét tonnás bon-sho harangot - ezt mi azonban csak a végén olvastuk el, de így is reméljük, hogy a búgó hangja megtisztította az elménket a negativitástól és mély békét kölcsönzött annak, nekünk pedig áldást és hosszú (nekem légyszi utazással teli) életet hozott! Ha nem, akkor vissza kell mennünk a helyes sorrend miatt.
Innen a makadámdió ezernyi ízesítésével találkoztunk: a bogyókat édesen és sósan is meg lehetett kóstolni, abbahagyhatatlan csemege, meg is lett a napi nyami adagunk! Egy családi vállalkozás ez, ahol a makadám mellett kávét is kóstolhatunk és mi magunk is átélhetjük a dió-termések feltörésének mindennapi nehézségeit. A termékeke mellett persze minden, ami csak egy turista-busz tömeget is ki tud szolgálni: mágnes, sapka, biz és baz, szerencsére mosdó és kókusz-kóstoló is (mi ezt majd Klaudiánál, neki saját kókusz terem az udvarán - kell ennél jobb?) A makadám-shopban össze futottunk egy, a szigeten élő magyar családdal, akik megerősítettek abban minket, hogy a Secreet-island-ot látnunk kell! Így inkább ezt választottuk a Jurrasic-Park forgatási helyszíne helyett: egyikünk sem az “az elsőként jegyet veszek, ha ismét levetítik” típus, abszolút tudunk enélkül tovább élni. Na de az a partszakasz: mintha nem is egy óceán (mondom óóóóceááán!) öble lenne: a vize tükörsima, alig egy pár centis hullám, bent pálma és minden általunk ismert fa egyvelege, a parton pedig aranysárga homok korall darabokkal tarkítva! Keresve sem találtunk volna ennél szebb partszakaszt - és annyira üres volt, hogy szinte a sajátunknak kiáltottuk ki! (Az a néhány ember, aki éppen ott volt meg majd a szolgálóink lesznek!)
A keleti parton haladtunk észak felé, ekkor értünk el a La'ie Point State Wayside-hoz, mely egy gyík legendájának helyszíne (a sztorit elfelejtettem 10 perccel később, de nem azért mert totál szenilis vagyok, hanem mert annyira sok a jó élmény, hogy egyszerűen nem fogtam fel, amit olvasok, a fotót meg mégsem csináltam meg a tábláról) de az tuti, hogy ez egy csodás kis madár rezervátum és sok sok pecás próbálja kihalászni a halacskáját a néha igenis vadul hullámzó vízből. Ami szuper, az a rengeteg kis kehely, ami kialakult a nyúlvány felszínen és az ablak, amin átkukucskálhatunk és élvezhetjük a horizont tökéletes kontrasztját az óceán kékségével!
A napot Halewia-ban zártuk, ez a falu megmentette az 1930-as években épül házakat, amik nagy része ma már butik vagy galéria, netán szörfös bolt. Bár kicsit kihalt volt most, mégis nagyon élveztük a sétát a főút mentén, ahol boltról-boltra járva pillantottunk bele a kínálat sokaságába és a helyi művészek munkáiba! Már, ami nyitva volt, mert az üzletek jelentős része 11-16 óra között várja a látogatókat és vásárlókat, utána a személyzetnek is jár az aloha a parton vagy a hegyekben!
Holnap az egyik legizgisebb része jön az utunknak, az első program lehetőség, amire egyértelmű “akarom!” voks került mindenki részéről, az ez volt, így alig várjuk, hogy pár óra múlva felébredjünk és délután ott legyünk! Majd elmesélem!
A bejegyzés trackback címe:
https://notripphobia.blog.hu/api/trackback/id/tr3718843258
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.