Srí Lanka - 2025 február - 3. rész
Elephant Transit Home, Udawalawa Nemzeti Park, Habaraduwa, Galle, Blue Beach, Madu River, Teknős mentő farm

 

Másnap reggel az udawalle-i Elephant Transit Home-ban kezdtük a napot. Az 1995-ben létrehozott központban a nemzeti parkokban megsérült vagy az emberi gyarlóságból kimentett állatokat rehabilitálják. A parkban egy kicsi elefánt-ismertető múzeum található illetve egy nézőtér, ahonnan szinte karnyújtásnyira élvezhetjük a baby és igen csak termetes állatok étkezésének rituáléját! Azt hiszem, a szigeten töltött idő egyik legcukibb pillanata volt ez a fél óra: megható és egyben cirógató látni ezt a sok szép állatot együtt, de ezzel együtt lelket is gyilkoló, mert nyilván elég komoly oka van annak, hogy létre kellett hozni ezt a központot! Sri Lankán a mai napig “háziállatként” tarthatnak elefántokat, de szerencsére a lakosság jelentős része már inkább védelmezi, mintsem kihasználja ezeket a hatalmas teremtményeket és kimondottan dicsőítő, hogy jó pár éve inkább ciki elefánt agyarat otthon tartani, mintsem erény!
A délutánra tervezett szafariról úgy döntöttük, hogy áttesszük reggelre, hiszem az állatok is akkor aktívabbak, a nappali melegben sok esély nincs látni őket, ezt már Kenyában megtanultuk. Így a pihenős délután után reggel 5-kor kelés: irány az Udawalawa Nemzeti Park, ahol az elefántok mellett pávák és ezernyi apró madár várt minket! Azon most nem akarok ismét kiakadni, hogy kiírt árhoz képest a kasszánál már majdnem a dupláját fizettük a belépőért, így kicsit nyűgösen indult a program (amúgy is ennyire korán, kv és reggeli nélkül, gondolhatod…!) de ahogy a Nap is felkelt és megjelentek az elefántok, máris kisimult az idegrendszerem: a privát jeep-et rutinosan vezető sofőr szinte az egész parkot keresztül szelte velünk, hogy a lehető legtöbb “lakossal” találkozhassunk! (Zárójel: akkor is szemét dolognak tartom ezt és nyilván semmit nem tudsz tenni, vagy fizetsz vagy nem mész be…)
491712452_10223009892394472_6944905658059331229_n.jpg
Már eléggé relaxba dobtam magam, élveztem a fel-fel bukkanó fiú elefánik látványát (ők általában egyedül császkálnak, a csajok és a gyerekek vannak csordában), amikor egyszercsak ránk rontott egy hatalmas példány: alapesetben a kocsikról tudomást sem véve sétálnak el mellettünk, ám volt egy kicsit agresszívebb egyed, aki úgy gondolta, útban vagyunk neki, ezért a fejével erőteljes utalást tett arra, hogy húzzunk el a francba de marha gyorsan!
Isteni (vagy Buddhai?) csoda, hogy előtte 2 másodperccel azt éreztem, a kocsi másik oldalára kell mennem, így végül engem nem, csak a táskámat találta el az ormányával - de gondolom mondani sem kell: már nem volt szükségem kávéra ahhoz, hogy magamhoz térjek! (Na kinek van a legvagányabb hátizsákja? A kis sárga hátim már bejárta velem a fél világot (India, Indonézia, USA, Argentína, Brazília, Portugália, Spanyolország, Emirségek, Srí Lanka éééééés még elefánt ormányos is lett! Lehet rá licitálni 😛 )
Ezt követően elég átlagosan haladt tovább a szafari, míg csak végig nézhettünk egy felültetést Pávafiú és Pávalány randiján: a csajszi jó ideig kellette magát a tollát kitáró és macska hangját utánozó fiú előtt, aki már majdnem azt hitte, megvan élete párja/együttléte/randija, a dolog balul sült el és a nőci mégsem adta meg magát a násznak - szegény pávafi, jól hoppon maradt 😞

Innen egy hosszabb utazást követően értünk el Habaraduwa városába, ahol 2 nap napozás-pancsi-relax meg ilyen igazi nyaralós dolgokat terveztünk eltölteni. A korábban posztolt videóban már eldicsekedtem arról, hogy a standard szobánk helyett egy kétszintes villát kaptunk, így már a 7 percre található strandig is szívfájdalom volt elsétálni, de végül az első naplementében sikerült egy igazán giccses és romantikus helyen gyönyörködni a homokos part fölé benyúló kókuszpálmafával társulva. Aztán amint lement a nap, pillanatok alatt sötét lett és albínó rákok jelentek meg a lábunk alatt, melyek fel alá szaladgáltak a pihe piha homokban - a frászt hozva rám, amikor keresztül haladva a lábfejemen! Na iszkiri vissza a szállásra, medence parti, vacsi, luxizás!
491881402_10223009904594777_481766836063250637_n.jpg
Másnap délelőtt eléggé esőfelhős volt az ég, de ez nem tartott vissza bennünket attól, hogy az amúgy szinte teljesen kihalt strandon élvezzük az Indiai óceán 35-38 fokos hőmérsékletét! Az ott töltött 2 órát követően veregettem magam csak vállon igazán: míg Tenerifén minden vendégemnek 100x elmondom, hogy kend magad, mindig, a Nap nem játék, kenni kenni kenni - hát mi totál okosan nem tettük ezt, így mire Galléba értünk (relax, ugye!), már úgy húzódott a bőr a testünkön, mintha egy közép kori kínzó eszközbe kerültünk volna. Na persze, hogy úgy szrrá égtünk, mint ahogy az a nagykönyvben meg van írva: innen kezdve jó négy nap szenvedés és liter számra magunkra kent aloe jellemezte a napjainkat.
Galle amúgy egy kellemes kis város egyértelmű holland és angol behatással. A világítótorony a félsziget sarkán kimondottan jó fotó- és tájékozódási pont, a belváros pedig telis tele van kávézókkal, éttermekkel és szuvenír boltokkal. Tiszta Európa - ez a városrész egyértelműen a turistákra alakult át, akikből akad itt is bőven! Nem mondom, jól esett ez az ismerősebb közeg, de el sem tudnám képzelni, hogy oda foglaljak szállást magamnak 1-2 éjszakát leszámítva - mi ennél jobban ki vagyunk éhezve a helyiekkel való kapcsolódásra, előnybe részesítjük a kicsit eldugottabb, kieső városokat, falvakat, szálláshelyeket.
Emellett mi sem jellemzi jobban a nyaralós személyiségünket annál, mint hogy a második és egyben utolsó relax napunkon sem vagyunk képesek a seggünkön maradni: életem egyik legszebb strandjához autóztunk el - a Blue Beach egy (még) nem annyira felkapott része a szigetnek, ahol egy egy keskeny homokhíd közi össze a szárazföldet egy pici szigettel. A homokhidat két oldalról csapkodják a hullámok, melyek a tetején néha néha összeérnek, így egy-egy pillanatra el is tűnik! Ez a két irányú hullámzás engem totál elvarázsol, órákig képes lennék nézegetni!
Talán ez a strand volt az első, ahol sok helyi fürdőzőt láttunk, ezért még inkább emelte a leg-leg kategóriát a szememben! Kár, hogy a testünk a pólón és törölközőn keresztül is égető nap miatt abszolút nem volt pancsi-kompatibilis, így esélyünk sem volt fürdeni, de kárpótolt az, hogy egy rakat képet és videót csináltam a drónnal erről a különleges helyszínről!
Elérkezett az utolsó napunk: irány Colombo, Srí Lanka fővárosa. Ahhoz, hogy ne egyben keljen végig ülni ezt a 130 km-es távot, félúton megálltunk a Madu River-nél, ahol egy kis hajós kirándulás keretén belül ismertük meg a folyó mindennapi életét, az állatvilágot és a buddhista szentélyt valamint a fahéj gyártás művészetét. A hajókázás élvezetes volt, a folyó nyugodt, a madarak hatalmasak és itt található a világ talán legkisebb temploma (Five Cent Island), ami igazán érdekes látványt ad a törpe méretével!
A következő állomásunk innen néhány percre található teknős-mentő és keltető központ (Ahungalla Sea Turtles Conservation Project), melynek bejárata stílusos módon egy hatalmas teki volt! Itt előadást tartottak a szigeten fellelhető teknősfajtákból, láttuk a tojás lerakó helyet és találkoztunk néhány napos és pár hetes tekikkel is. A dolgozók elmondása szerint itt évente 30000 tojást keltetnek ki, az esti órákban pedig beengedik a kicsiket az óceánba.
491948836_10223009887514350_9010885908780449880_n.jpg
Az előadás közben olyan szakadó eső alakult ki, amit még sosem láttam: a dézsából öntik kifejezés egy enyhe zápor volt ehhez képest. Még a villám is bele csapott a trafóházba, ezért majd fél órán keresztül nem volt áram a telepen. Egyszerre volt érdekes és ijesztő, de így legalább elég idő is arra, hogy élvezhessük a picikék úszás tanulását 🙂
A csöppségek mellett voltak itt mentett felnőtt példányok is, köztük egy nagyon ritka albínó egyed, aminek az értéke eléri az 50.000€-t!
A repülőnk hajnali 4-kor indult, ezért az utolsó éjszakán csak pár órás pihenést szerveztünk magunknak a reptér közelében. Mire magunkhoz tértünk, már Dubajban landoltunk, ahol 2 nap városnézéssel zártuk a közös utunkat. De erről majd egy külön bejegyzésben!
491826771_10223009894394522_6091715098133132923_n.jpg
Néhány gondolat az országról:
Srí Lanka számomra egy kicsit identitászavaros helyszín, valami mindig hiányzott, amikor az emberekkel érintkeztünk. Lehet, hogy már az indiai tapasztasztalataink miatt lettek elvárásaim a félig-meddig onnan származó lakosság irányába, de így, lassan egy hónap távlatában is, amióta eljöttünk onnan, ugyanazt érzem: jó, jó de valami hiányzik.
Nem tudom, hogy mi. Tényleg nem. Egyszer még vissza kell mennem, hogy erre rájöjjek.
Az utunkat a My Holiday Srí Lanka helyi utazási irodával szerveztük meg: ők biztosították a sofőrt, Jayantha-t a részünkre. Nem voltunk kompatibilisek, az eddigi összes sofőrünk közül ő volt a legkevésbé jó: annak ellenére, hogy évek óta visz utasokat a szigeten keresztül-kasul, a GPS használat nagyon sokszor gondot okozott neki és néha mintha egy kisgyereknek beszéltünk volna: “oké, rendben” - de aztán egy perc múlva a közelébe sem jártunk a kért dolognak. Nem tudjuk, hogy az iroda más munkatársai milyenek, de ha őszinte akarok lenni, ha legközelebb arra járok, kifejezetten nem őt fogom kérni, hogy vezesse az autót.
 
Amik annyira nem jöttek be:
- Wifi: kifejezetten pocsék a szállodákban is, inkább csak dísznek van. Én ugye minden nyaralás ideje alatt dolgozom a tenerifei vállalkozásomba, elengedhetetlen, hogy legyen netem, ezért sokszor a mobilhetet kiosztva dolgoztam.
- belépők: minden turisztikai attrakcióra pofátlanul magas belépő árakat szednek! 35USD alatt kb sehova sem jutsz be
- A helyiek nem használják a strandokat! Közben megtudtam, hogy ennek vallási okai vannak főként, ami miatt nem mutatkoznak félmeztelen vagy fürdőruhában (akik pancsoltak, ők is póló + nadrág tették)
- Curry - persze, tudom, megint a sztereotípiák, de a világon az indiai kaja ugyanolyan: az USÁ-tól Tájföldig a curry az curry. Na itt köze sincs hozzá! 😀 Finom volt, de tudod, amikor vágy egy szaftos ételre, akkor csalódás egy száraz fogásokat tartalmazó kaja. De ismét kiemelem: tényleg finom volt, csak hát na… A curry az curry 😀
- Amúgy a gasztronómia alapból nem volt valami változatos, szinte minden nap mindenhol ugyanazt a 4 ételt választattad, minimális eltérésekkel persze.
 
Amik viszont nagyon is bejöttek:
- Mobilnet: stabil, gyors és nevetségesen olcsó!
- A táj: csodaszép dzsungeles erdőségek, rendezett teaföldek
- Meglepően tiszta a többi ázsiai országhoz képest
- Sok helyen nagyon jó áron lehet enni (kivéve turistás pontok közelében)
- Vezetési kultúra: sokkal indiaibb, mint itt nálunk Európa, de az összes kocsi ép! Nem is értem, pedig aztán a beláthatatlan kanyarokban való előzés az kötelező, a sávok néha csak tájékoztató jellegűek - szóval hát na…
- Helyi buszok: mindegyik ki van pingálva és totál egyediek!

A bejegyzés trackback címe:

https://notripphobia.blog.hu/api/trackback/id/tr1418843306

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

NoTrip Phobia

Évek óta a legfőbb kikapcsolódás számomra az utazás, így adta magát, hogy a beszámolókat, meglátogatott helyszíneket bemutató képeket ne csak a saját Facebook oldalamon, hanem egy átláthatóbb, rendezettebb felületen szedjem össze.

Friss topikok

süti beállítások módosítása